Adalı Dükkan Alışverişlerinizde %3 İndirim. Fırsatları Kaçırmayın.
Altın

Neden Altın Yatırımı Yapılmalı?

_GNC4477 copy

Neden Altın Yatırımı Yapılmalı?

Tarih boyunca, enflasyondan ekonomik karışıklığa veya kur dalgalanmalarına ve savaşa kadar hemen hemen her türlü soruna karşı bir koruma olarak popülerlik açısından altına rakip olan çok az yatırım olmuştur.

Altına yatırım yapmayı düşündüğünüzde, kendinizi yalnızca madeni para veya külçe gibi fiziksel altın satın almakla sınırlamayın. Altına yatırım yapmak için alternatifler, altın madenciliği şirketlerinin hisselerini veya altın borsa yatırım fonlarını (ETF'ler) satın almayı içerir. Ayrıca alım satım opsiyonları ve vadeli işlem sözleşmeleri ile de altına yatırım yapabilirsiniz.

Fiziksel Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Fiziksel altına yatırım yapmak, çevrimiçi hisse senedi ve tahvil alım satımına daha alışkın olan yatırımcılar için zorlayıcı olabilir. Fiziksel altın söz konusu olduğunda, genellikle geleneksel aracı kurumların dışındaki bayilerle etkileşim halinde olacaksınız ve muhtemelen depolama için ödeme yapmanız ve yatırımınız için sigorta almanız gerekecek. Fiziksel altına yatırım yapmak için üç ana seçenek külçe, madeni para ve mücevherdir.

Külçe altın

Çoğu insan altına yatırım yapmayı düşündüğünde, akıllarına külçe gelir; bir kasada kilitli duran büyük, parlak altın külçeleri.

Külçe altın, birkaç gramdan 400 onsa kadar değişen külçelerde gelir, ancak en yaygın olarak bir ve 10 onsluk külçeler olarak bulunur. Mevcut altın fiyatının ons başına yaklaşık 1.900 $ olduğu düşünüldüğünde (Eylül 2020 itibariyle), bu, külçe altına yatırım yapmayı pahalı bir teklif haline getiriyor. Ve hisse senetlerinin aksine  , bir külçe altından küçük bir pay almanın gerçekten bir yolu yok.

Külçe altının yüksek fiyatı nedeniyle, saygın bir bayi kullanmak ve sigortalı olarak teslimat için ödeme yapmak veya büyük bir kasada veya kiralık kasada depolamak için para ödemek özellikle önemlidir.

Külçe ile altına yatırım yapmayı seçerseniz, altın fiyatlarını takip etmek de iyi bir fikirdir , böylece satın almak için doğru zamanı seçebilirsiniz; çoğu bayi fiyatlarını mevcut spot fiyatlara göre günceller.

Altın Paralar

En yaygın altın paralar bir veya iki ons ağırlığındadır, ancak yarım ons ve çeyrek onsluk madeni paralar da mevcuttur. Güney Afrika Krugerrands, Canadian Maple Leafs ve American Gold Eagles gibi tahsil edilebilir madeni paralar, en yaygın olarak bulunabilen altın para türüdür. Hatta bazı satıcılar boş ve hasarlı veya yıpranmış madeni paralar bile satarlar.

Altın madeni para fiyatları yine de altın içeriğiyle tamamen uyumlu olmayabilir. Talep üzerine toplanabilir madeni paralar genellikle yüksek fiyatla işlem görür. Örneğin, bir onsluk American Gold Eagle madeni para, Eylül 2020'nin ortasında 2.000 doların biraz üzerinde satılıyor. Bu, karşılaştırılabilir bir külçe altın miktarına göre neredeyse %5'lik bir artış.

Yerel koleksiyonculardan veya rehinci dükkanlarından altın paralar için daha iyi fırsatlar bulabilirsiniz, ancak yine de saygın, lisanslı bir bayi kullanarak alışveriş yapmak genellikle daha güvenlidir.

Altın Mücevher

Ayrıca takabileceğiniz veya birinin bir zamanlar giydiği ancak hasar görmüş altını altın takılar şeklinde satın almayı da tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, altın takılara yatırım yapmak, saf altına yatırım yapmanın sahip olmadığı birçok risk taşır.

İlk olarak, tüm ikinci el mücevherler saygın satıcılar tarafından satılmadığından, mücevher alımlarında dikkatli olmalısınız. Özgünlük yalnızca sizin için önemli değil, aynı zamanda parçayı yeniden satmaya çalıştığınız herkes için de önemli olacaktır. Bu, saygın bir satıcıdan yatırım mücevheri satın almanızı ve mümkün olduğunca çok belge almanızı çok önemli hale getirir.

İkincisi, hangi şirketin takıyı tasarlayıp ürettiğine bağlı olarak bir miktar kâr payı ödeyeceksiniz. Bu, değerli metalin ham değerinin %20'sinden üç katına kadar herhangi bir yerde olabilir.

Ayrıca mücevherinizin saflığının veya yüzde kaç altın olduğunun da farkında olmak isteyeceksiniz. Altının saflığı ayar bazında hesaplanır ve 24 ayar %100 altındır. Daha düşük saflık, parçanızın erime değerini veya saf altına eritilmişse mücevherinizin bileşenlerinin ham değerini azaltır.

Hisse Senedi Satın Alarak Altına Yatırım Yapın

Altın madenciliği yapan, rafine eden ve ticaretini yapan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmak, fiziksel altın satın almaktan çok daha basit bir önermedir. Bu, altın madenciliği şirketlerinin hisse senetlerini satın almak anlamına geldiği için aracı kurum hesabınızı kullanarak yatırım yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, altın şirketlerinin hisse senetlerinin altın fiyatları ile ilişkili olduğunu, ancak aynı zamanda her şirketin mevcut karlılığı ve giderleriyle ilgili temellere dayandığını unutmayın. Bu, bireysel altın şirketlerine yatırım yapmanın diğer herhangi bir hisse senedine yatırım yapmakla benzer riskler taşıdığı anlamına gelir. Tek hisse senetleri belirli bir düzeyde oynaklık yaşayabilir ve size çeşitlendirilmiş fonların güvenliğini sağlamaz.

Altın Yatırım Fonlarına Yatırım Yapın

Altın ETF'lerine  ve yatırım fonlarına yatırım yapmak , fiziksel altından daha fazla likidite ve bireysel altın stoklarından daha fazla çeşitlilik sunarken, altının uzun vadeli istikrarına maruz kalmanızı sağlayabilir. Bir dizi farklı altın fonu türü vardır. Bazıları, vadeli işlemleri veya opsiyonları kullanarak endüstri trendlerini veya külçe fiyatını izleyen pasif olarak yönetilen endeks fonlarıdır.

Unutmayın, altın hisseleri gibi altın satın almıyorsunuz, sadece teorik olarak madencilik şirketlerinin borçları veya özkaynakları veya fiziki külçe için vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile desteklenen kağıt. Bu, altın yatırım fonlarının ve ETF'lerin değerinin altının piyasa fiyatıyla tamamen eşleşmeyebileceği ve bu yatırımların fiziksel altınla aynı performansı göstermeyebileceği anlamına gelir.

Altına Yatırım Yapmak İçin Vadeli İşlemleri ve Opsiyonları Kullanın

Altına yatırım yapmanın tüm yolları arasında en risklisi, bir tür spekülatif yatırım olan vadeli işlem veya opsiyon sözleşmelerinin alım satımıdır. Vadeli işlemler ve opsiyonlar türev ürünlerdir, yani değerleri tamamen dayanak varlığın fiyatına bağlıdır.

Vadeli işlem sözleşmesi, mevcut piyasa koşullarından bağımsız olarak belirli bir tarihte belirli bir fiyattan bir menkul kıymet almak veya satmak için yapılan bir sözleşmedir. Bu arada bir opsiyon sözleşmesi, belirli bir tarihte veya öncesinde belirli bir fiyata ulaşması durumunda size bir menkul kıymeti alma veya satma seçeneği sunan bir sözleşmedir.

Vadeli işlemlere veya opsiyonlara yatırım yapmak için, bu araçları sunan bir çevrim içi aracı kurumda hesabınızın olması gerekir. Birçok çevrimiçi aracı kurum, bu menkul kıymetlerin alım satımına izin verir, ancak hesap sahiplerinin bu türevlere yatırım yapma riskini kabul eden ek formlar imzalamasını gerektirebilir.

Opsiyon veya vadeli işlem ticareti yapmak için bir aracılık hesabı oluşturduktan sonra, bunları doğrudan platform üzerinden alıp satabilirsiniz. Çoğu platform, satın aldığınız veya sattığınız sözleşme sayısına göre değişen tüm opsiyonlar ve vadeli işlemler için bir komisyon alır.

Opsiyonlar veya vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla altına yatırım yapmayı seçen kişilerin, opsiyonlarını değersiz hale gelmeden önce satabilmeleri, devredebilmeleri veya uygulayabilmeleri için varlıklarını aktif olarak izlemeleri gerekir. Ek olarak, bu seçeneklerin her biri varsayılan olarak belirli bir derecede kaldıraç veya borç içerir, bu nedenle bunları aşırı kullanan ve piyasa kayıpları yaşayan yatırımcılar kayıplarının hızla arttığını görebilirler.

Altına Yatırım Yapılmalı mı?

Enflasyon ve diğer felaketlerden endişe ediyorsanız, altın size güvenli bir yatırım cenneti sunabilir. Kısa vadede hisse senetleri kadar dalgalı olabilse de, çok uzun vadede altın değerini oldukça iyi korumuştur.

Kendi tercihinize ve risk alma yeteneğinize bağlı olarak, fiziki altına, altın stoklarına, altın ETF'lerine ve yatırım fonlarına veya spekülatif vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine yatırım yapmayı seçebilirsiniz. Seçtiğiniz altının biçimi ne olursa olsun, çoğu danışman portföyünüzün %10'undan fazlasını ona ayırmamanızı tavsiye eder.

Her türlü yatırım risk taşır. Altın da farklı değil. Ancak kendine özgü altın piyasası bağışlayıcı değildir ve öğrenmesi uzun zaman alır. Bu, portföylerine altının istikrarını ve ışıltısını eklemek isteyen çoğu yatırımcı için altın ETF'lerini ve yatırım fonlarını en güvenli seçenek haline getiriyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir